• facebook
  • instagram
  • youtube

© 2021, Arezidence. All rights reserved. Designed & developed by dalten.cz. Powered by RealityMIX.cz.

Pštrossova Centrum

Vysněný domov přímo v srdci Prahy 1. Šest prostorných, designových bytů a dva komerční prostory v centru města na pronájem.

Připojte se k pokrokově smýšlející multikulturní komunitě v elitní, zrekonstruované historické rezidenci. Naše byty se pohybují od 55m² - 125m². Na chodbách najdete historické mozaiky a pečlivě renovované detaily, které dodávají rezidenci prestižní atmosféru. Budova je vybavena novým výtahem, moderním nábytkem navrženým pro každý byt jinak, takže si můžete být jisti, že svůj domov budete s jistotou nazývat jednou z nejunikátnějších obytných čtvrtí ve městě. 24/7 kamerová ostraha, nepřetržitá asistence v bytě a nový výtah jsou jen několik z mnoha výhod Cetrum Apartments Pštrossova.

Detail information

Portfolio

Floor ID Disposition Area Accessories Price
Ground floor 0.1 Retail 60 m2 Sold
Ground floor 0.2 Retail 40 m2 Sold
1. floor 1.1. Studio 55 m2 terrace Sold
2. floor 1 2BR 120 m2 balcony Sold
3. floor 2 2BR 120 m2 balcony Sold
4. floor 3 2BR 125 m2 Sold
5. floor 4 2BR 120 m2 Sold
6. floor 5 2BR 120 m2 Sold

Contacts

Dagmar Damková (CZ)

+420 776 366 840

Nicole Binková (EN)

+420 704 969 666

Location

National Theater

This theater is a national monument of Czech history and art. Dating back to its grand opening in June of 1881, it has served as amongst Czech’s most important cultural institutions building its rich artistic heritage. The national theater is fully operational and welcomes guests to the opera, ballet and drama performances it holds.

Dancing House

One of the most iconic architectural projects of Prague is a few minutes walk from the residence. Apart from its’ bold design and aesthetics, the Dancing House offers a hotel, restaurant, office space, and a top floor bar with a terrace overlooking the city.

Smetanovo nabřeží

Smetana Embankment offers you and your loved one a romantic waterfront experience with some of the most stunning views of the Charles Bridge and the Prague Castle. The embankment is home to a few of Prague’s signature venues such as the Slavia cafe, and Lavka club. The embankment is currently undergoing revitalizations which are on track to be completed in 2023.

Slovanský ostrov

Right in the city center, you can enjoy an oasis filled with nature and family activities. The island is filled with greenery, playgrounds for children and is home to palace Zofin - a cultural center with a gorgeous interior offering space for balls, exhibitions and conferences. From the island’s pier you can also rent pedal boats which is a ‘must’ activity during the warmer months.